Mapa burzowa i pogodowa – gdzie uderzy piorun?
|W naszej ukochanej Polandii burze z piorunami występują najczęściej w okresie lata, warunki do tworzenia takiego „pokazu świateł” są wtedy najbardziej dogodne. Dzieje się to dzięki połączeniu nagrzanego zwrotnikowego powietrza i frontu atmosferycznego. Różnica temperatur tworzy chmury burzowe cumulonimbus i dochodzi do gwałtownych zjawisk atmosferycznych. Nie powiedziane że z końcem lata skończą się burzę, zima również potrafi nas zaskoczyć.. ble ble ble ble.. miało być o aplikacji prawda? ok!
Przed większymi wyprawami warto zapoznać się z pogodą, deszcz nam nie straszny, ale spotkać pioruny w górach czy w lesie to nic przyjemnego, a tym bardziej bezpiecznego. Są dwie linie obrony, pogoda na smartfona, którą sprawdzamy przed wyprawą oraz mapy burzowe do określania miejsc wyładowań.
Pan Mariusz Waśkowiec stworzył aplikację na Androida, dzięki której obserwowanie nadchodzących burz dostępne jest z poziomu smartfona, lecz to nie jedyna opcja Mapy burzowej i pogodowej. Jak sama nazwa wskazuje możemy również obserwować aktualną pogodę na całym świecie.
Do dyspozycji mamy 4 różne widoki, 4 różne mapy:
- Interaktywna mapa burzowa (obserwacja wyładowań na całym świecie)
- Mapa burzowa Polski – Blitzortung (mapa burzowa stworzona przez stronę blitzortung.org)
- Mapa burzowa Polski – Blids (mapa burzowa stworzona przez Siemens’a)
- Interaktywna mapa pogodowa (aktualna pogoda na całym świecie)
Wyładowania zaznaczane są za pomocą kolorowych punktów na mapie, w zależności od tego jak dawno nastąpiło wyładowanie:
- Kolor biały: 0-20 minut
- Kolor żółty: 20-40 minut
- Kolor pomarańczowy: 60-80 minut
- Kolor ciemnopomarańczowy: 60-80 minut
- Kolor czerwony: 80-100 minut
- Kolor krwisty: 100-120 minut
Aplikacja może zostać uruchomiona wyłącznie wtedy, gdy posiadamy podłączenie do internetu. Autor ostrzega że Mapa burzowa i pogodowa, pochłania dużo transferu i poleca używanie podczas połączenia z siecią Wi-Fi. Nie taki diabeł zły jak go malują, teraz operatorzy oferują nam dużo większe pakiety, więc o transfer osobiście bym się nie martwił.
Dzięki aplikacji Mapa burzowa i pogodowa, bez trudu możemy obserwować pogodę za pomocą smartfona. Lecz nie zapominajcie o instynkcie, bacznie obserwujcie chmury, bo przecież to tylko urządzenie, a ono może się pomylić.
Link do aplikacji: