Google Translate – Tłumacz w twoim smartfonie
|Dzisiejszy wpis nie będzie innowacyjny. Nie dowiecie się o czymś mega nowym, po prostu uznałem że Google Translate musi zagościć na naszej liście najlepszych gier i aplikacji.
Dostępna jest na system Android i iOS, w pełni darmowa, ucząca się wszystkiego od użytkowników. Kiedyś można było zobaczyć takie tłumaczenia jak (z języka polskiego na angielski):
- Ferdynand Kiepski > Homer Simpson
- Czesław Niemen > Pink Floyd
No tak.. ktoś trolował a inni mieli z tego uciechę. Wracając do tematu.. aplikacja oferuje nam tłumaczenia z pośród 71 jeżyków dostępnych w swojej bazie. Nie oszukujmy się, niestety to nie jest idealny program to tłumaczenia pism, umów itp. a spotkałem się nie raz, że KTOŚ próbował.. a może jednak, może akurat, może mi się uda – nie ma szans. Google Translate dobrze radzi sobie z wyrazami, ja osobiście używam go jako słownik, czasami daje sobie radę z krótkimi, mniej skomplikowanymi zdaniami, ale to wszystko.
Aplikacja oferuje nam 3 sposoby umieszczania tekstu. Pierwsza z nich, najmniej zaskakująca to zwykłe wpisywanie tekstu używając klawiatury. Druga wpisywanie ręczne, i tutaj zaczynają się małe schody. Aplikacja nie zawsze dobrze sobie radzi z naszymi gryzmołami, i my nie zawsze dobrze radzimy sobie z estetyką. Dla mnie 1:1 (użytkownik vs aplikacja), nie uronię ani literki na narzekanie. Trzeci z nich, wydaje się najbardziej bajerancki, a jest najbardziej kłopotliwy. Mówię o rozpoznawaniu tekstu za pośrednictwem aparatu. Specjalnie zrobiłem cztery próby żywiołów. Google Translate miało za zadanie odczytać dwa teksty wydrukowane oraz dwa pisane ręcznie, poniżej screeny.
Jak widać nie poradził sobie za dobrze, powiedziałbym wręcz tragicznie. A bardzo mu w tym pomagałem, szukałem odpowiedniego światła i starałem się aby wszystko było cacy. Niestety aplikacja przegrała z żywiołem.
Większość może narzekać na nią bo jest online, nie dziwię się. Każdy powinien szanować swoje megabajty transferu. Google pomyślało o tym i utworzyło opcję, która daje nam możliwość pobrania wybranego języka do pamięci telefonu i korzystanie z niego offline. Funkcja ta dostępna jest jedynie dla użytkowników Androida, iOS niestety może obejść się smakiem.
Google Translatego to nie tylko język pisany, ale również mówiony. Tą alternatywę oceniam identycznie jak wyżej wymienioną opcję odręcznego wpisywania tekstu. Jeżeli wyraźnie mówisz, program da sobie radę.
Pomimo kilku minusów bardzo polecam tą aplikację. Pamiętajcie że stworzenie apki, która będę idealne wszystko przetłumaczy jest praktycznie niemożliwe.
Linki do aplikacji: