CPU-Z – sprawdź smartfona
|Smartfony dzielą się na wiele kategorii. Możemy to zrobić ze względu na markę i model, rok produkcji, na wygląd oraz najczęstszym aspektem czyli wielkością. Ale czy wszyscy sięgają wzrokiem nieco głębiej? Chodzi mi o „wnętrzności” smartfona, którego zamierzamy kupić, zapewne nie. Najczęściej są to prezenty, lub nieprzemyślane decyzje, w końcu mamy modę na tego typu telefony i trzeba go mieć. Ostatnio spotkałem się z dziewczyną, która na swoim mega wypasionym HTC ONE miała zainstalowanego tylko kartofla Pou. Gdyby w biznesie nie chodziło wyłącznie o pieniądze to zapewne tajwański producent patrząc na taki obraz przeniósłby się do Japonii i popełnił harakiri. Jeżeli jesteście już posiadaczem wspaniałego urządzenia jaki jest smarfon i chcecie zajrzeć do jego serca zainstalujcie CPU-Z.
Aplikacja dostępna na Androida jest w pełni darmowa, na iPhone niestety się nie pojawi z przyczyn wiadomych. Za jej pośrednictwem dowiemy się wiele ciekawych związanych z naszym smartfonem. Aplikacja CPU-Z została podzielona na 4 zakładki. W pierwszej z nich SOC (System On Chip) poznamy w nim wszelkie informacje związane z układem scalonym naszego urządzenia między innymi:
- CPU Architecture (architektura procesora) czyli opcja łącząca w sobie informację o modelu programowym oraz mikroarchitekturze naszego procesora
- Cores (rdzenie) – ilość rdzeni
- Revision – wersja procesora
- Clock Speed (znane też jako Clock Rate czyli częstotliwość cyklu zegarowego) – najprościej mówiąc.. jaką prędkość wykorzystuje procesor. Opcja pozwala również śledzić każdy rdzeń z osobna
- CPU Load (obciążenie procesora)
- GPU Vendor (dostawca/twórca karty graficznej)
- GPU Renderer (renderer karty graficznej)
Drugą zakładka jest system, w tym miejscu zasięgniemy najważniejszych informacji o oprogramowaniu naszego urządzenia:
- Model (model telefonu)
- Manufacturer (producent)
- Board (płyta)
- Display (wyświetlacz)
- Hardware
- Android Version (wersja androida)
- Kernel Architecture (Architektura jądra)
- Kernel Version (wersja jądra)
- Screen Resolution (rozdzielczość ekranu)
- Total RAM (łączna ilość pamięci RAM)
- Available RAM (dostępna ilośc pamięci RAM)
- Internal Storage (pamieć wewnętrzna)
- Avaliable Storage (dostępna ilość pamięci wewnętrznej)
- Root Access (czy posiadamy root)
W trzeciej zaś znajdziemy informację o baterii:
- Health (zdrowie)
- Level (poziom) – poziom naładowania podany w procentach)
- Power Source (Źródło zasilania)
- Status
- Technology (technologia/rodzaj baterii)
- Temperature (temperatura)
- Voltage (napięcie)
Ostatni czyli czwarty ujawni nam informację o sensorach, które znajdują się w naszym urządzeniu, wszelakie informację o żyroskopie, orientacji i rotacji sensorów znajdziemy w jednym miejscu.
Nie mogę powiedzieć że aplikacja CPU-Z działa 100% poprawnie. W moim przypadku nie wykryło ROOT’a chociaż go posiadam i nie otrzymałem informacji o płycie. To tylko jeden minus jaki znalazłem, dlatego z czystym sumieniem mogę polecić ten tytuł.
Link do aplikacji: